تشخیص كم خونی با فناوری خاص

تشخیص كم خونی با فناوری خاص تعدادی از پژوهشگران آمریکایی برای تشخیص علایم کم خونی از زیر چشم، یک فناوری تشخیص پیشرفته توسعه داده اند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تعدادی از پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند میتوان تنها با داشتن یک عکس از پلک داخلی که توسط تلفن همراه هوشمند ثبت شده است، برای غربالگری کم خونی افراد بهره برد.
محققان بیمارستان رود آیلند برای تجزیه و تحلیل تصاویر داخل پلک های زیرین افراد که با نام "ملتحمه پلکی" (palpebral conjunctiva) شناخته می شود و در موارد کم خونی کم رنگ تر به نظر می آید، یک مدل مجهز به هوش مصنوعی (AI) ایجاد کردند.
این فناوری می تواند کاری کند که افراد برای تشخیص کم خونی به جای انجام آزمایش خون تنها با گرفتن یک عکس از این مورد آگاه شوند.
کم خونی معمولا به علت فقر آهن در بدن ایجاد می شود و با کمبود تعداد یا کیفیت گلبول های قرمز در بدن مرتبط می باشد.
گلبول های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را حمل می کنند و بدون هموگلوبین و اکسیژن کافی، رنگ پوست افراد متفاوت (رنگ پریده) به نظر می آید.
پوست افراد رنگ می تواند رنگ پریده شود.
کم خونی تقریباً ۵.۶ درصد آمریکایی ها و بیشتر از ۲۵ درصد جمعیت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.
در یک مطالعه جدید که به رهبری دکتر "سلیم سانر" ( Selim Suner) از دانشگاه براون و محققان بیمارستان رود آیلند در ایالات متحده انجام شد، محققان از روشی راحتتر برای تشخیص این مورد خبر دادند.
دکتر "سانر" و دیگر محققان طی مطالعه گفتند: کم خونی که با عنوان غلظت هموگلوبین پایین هم تعریف می شود، تاثیر بسزایی بر سلامت جمعیت جهان دارد. ما می توانیم از یک دستگاه همه گیر مانند تلفن هوشمند برای پیشبینی میزان غلظت هموگلوبین و غربالگری کم خونی استفاده نماییم.
کارشناسان می گویند کم خونی یک عامل خطرناک در مرگ و میر افراد بخصوص در جمعیت های صدمه پذیر مانند کودکان، سالخوردگان و بیماران مبتلا به بیماری های خاص به حساب می آید.
جامعه جهانی احتیاج به ابزارهای مراقبت ارزان، در دسترس و غیرتهاجمی برای غربالگری و تشخیص این بیماری دارد. مطالعات قبلی نشان داده است که شکاف پلکی در هنگام کم خونی کم رنگ تر به نظر می آید و این مورد شاخص دقیق تری نسبت به تشخیص آن از کف دست یا صفحه ناخن فرد است.
با در نظر گرفتن این موضوع، محققان تصاویر خیلی از ملتحمه پلکی ۱۴۲ بیمار (با درجه مختلف هموگلوبین) را توسط تلفن هوشمند ثبت کردند.
آنها در هر عکس یک منطقه کوچک از ملتحمه را بزرگنمایی کرده و یک الگوریتم جدید برای افزایش وضوح رنگ ایجاد کردند. سپس یک مدل پیشبینی ایجاد کردند که رنگ ملتحمه را در مقایسه با پوست اطراف آن و سفیدی چشم با سطح هموگلوبین مرتبط می کند. محققان دریافتند این مدل ۷۲ درصد در تشخیص کم خونی دقیق بود.
نتایج نشان داده است که میتوان از یک برنامه گوشی هوشمند برای غربالگری کم خونی در پزشکی از راه دور که آزمایش خون در دسترس نیست، بهره برد.
یافته های این مطالعه در مجله "PLOS One" انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/24
15:56:01
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری