در گفت وگو با آقای هویج اعلام شد

قدرت سرایت دلتا ۳۰۰ درصد بیشتر از کرونای ووهان

قدرت سرایت دلتا ۳۰۰ درصد بیشتر از کرونای ووهان به گزارش آقای هویج رئیس بیمارستان شهدای یافت آباد ضمن اشاره به وضعیت پیک پنجم کرونا در کشور و با اشاره به اینکه میزان سرایت دلتا تا ۳۰۰ درصد بیشتر از کرونای ووهان است، اظهار داشت: پیش از این اعلام می شد که در فضای بسته هر فرد مبتلا می تواند دو نفر را آلوده کند، اما حالا می گوییم که در فضای بسته یک فرد مبتلا به کرونای دلتا می تواند ۹ نفر را آلوده کند.دکتر جلال نژاد جواد در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وضعیت مراجعات و بستری های کرونایی در بیمارستان شهدای یافت آباد، اظهار داشت: بیمارستان شهدای یافت آباد که در جنوب غربی تهران قرار گرفته، جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را پوشش می دهد. این بیمارستان با ظرفیت ۱۵۰ تخت است که هم اکنون حدود ۷۵ درصد از بیماران ما بیماران کووید-۱۹ هستند که در این مجموعه یک بخش ۵۰ تخته عادی و ۲۵ تخت آی سی یو در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است. علاوه بر این روزانه حدود ۲۰ بیمار هم در اورژانس پذیرش و بستری می شوند. در عین حال کار بیماران اورژانسی و غیر کووید را هم انجام می دهیم. به هر حال بیماران قلبی، دیابتی و... هستند که در بخشی پاک و به غیر از بخش کووید رجوع می کنند.

وی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۹۰ بیمار مبتلا به کرونا داریم، اظهار داشت: البته بیماران مبتلا به کرونا به صورت سرپایی هم رجوع می کنند و از بالغ بر ۳۰۰ بیمار اورژانسی ما حدود ۲۰۰ بیمار، یعنی دو سوم بیماران، مبتلایان به کووید-۱۹ هستند که اقداماتشان به صورت سرپایی انجام می شود.

نژاد جواد با اشاره به اینکه به تازگی کلینیک تزریق رمدسیویر را گسترش دادیم، اظهار داشت: پیش از این شش تخت برای تزریق رمدسیویر داشتیم که روزانه ۳۰ بیمار به صورت موقت مراجعه نموده و رمدسیویر دریافت می کردند، اما به تازگی این شش تخت را به ۱۲ تخت تبدیل کردیم و روزانه ۱۰۰ بیمار را به صورت موقت بستری کرده و برایشان رمدسیویر تزریق می نماییم که این مورد به تعادل حجم بیمارستان کمک کرده است. در عین حال چهار تخت رمدسیویر اورژانس هم ایجاد کردیم که بیمارانی که به اورژانس ما رجوع می کنند، همانجا دوز اول رمدسیویر را دریافت کرده و برای دوزهای بعدی به کلینیک اصلی مراجعه نموده و روزانه رمدسیویر را دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه طب اورژانس مان ۲۴ ساعته فعال است و متخصصین طب اورژانس مرتبا فعالیت دارند، اظهار داشت: علاوه بر این متخصصین داخلی، عفونی، فوق تخصص ریه و بیهوشی مان روزانه بیماران را ویزیت می کنند. در مجموع آمار خدمات مان رو به رشد است و خوشبختانه میزان مرگ و میر طی چند ماه اخیر حدود سه درصد مطابق آمار کشوری کاهش یافته است.

به گفته رئیس بیمارستان شهدای یافت آباد، مطابق آمار کشوری در موج پنجم آمار فوتی ها نسبتا کمتر است. علیرغم این که تعداد بیماران و شدت مبتلا شدن بسیار بیشتر و زیاد است. باید توجه کرد که میزان مرگ و میر به نسبت مجموعه بیماران بستری و مراجعین ما و نسبت به پیک های قبلی کمتر شده است. چونکه هم تجربیات بهتری برای درمان بیماران وجود دارد و هم این که مردم نسبت به پیک های قبلی بموقع تر مراجعه نموده و رجوع بهتر و زودرس تری به بیمارستان دارند و در سنین بالا هم برخی از افراد واکسینه شده اند و بر همین مبنا هم در مجموع آمار مرگ و میر در بیمارستان های ما در کل کشور، سه درصد کاهش یافته است و از بالای ۲۲ درصد به زیر ۲۰ درصد رسید و الان به ۱۹ درصد هم رساندیم. امیدواریم طی یکی دو ماه آینده با واکسیناسیون بیشتری که انجام می شود و مراقبت های بیشتر، آمار مرگ ها کمتر هم شود.
تفاوت پیک پنجم کرونا با سایر پیک ها
نژاد جواد درباره تفاوت پیک پنجم کرونا با سایر پیک های بیماری در کشور، اظهار داشت: باید توجه کرد که میزان سرایت کرونای دلتا خیلی بیشتر است. در نتایج تحقیقات اخیری که انتشار یافت، متوجه شدند که میزان سرایت دلتا تا ۳۰۰ درصد بیشتر از کرونای ووهان است. قبلا فکر می کردند تا ۱۴۰ درصد بیشتر است، اما حالا متوجه شدند که ۳۰۰ درصد میزان سرایتش نسبت به کرونای ووهان بیشتر است و به سرعت می تواند همه را درگیر کند. به صورتی که در یک خانواده اگر یک نفر درگیر شود، به سرعت همه مبتلا می شوند. پیش از این اعلام می شد که در فضای بسته هر فرد مبتلا می تواند دو نفر را آلوده کند، اما حالا می گوییم که در فضای بسته یک فرد مبتلا به کرونای دلتا می تواند ۹ نفر را آلوده کند. در بالین هم این مورد را می بینیم که در خانواده ها همه درگیر می شوند حتی کودکان.

وی افزود: در عین حال کرونای دلتا سنین پایین تر را هم درگیر می کند و در موج پنجم تعداد مبتلایان زیر ۱۸ سال بالاتر از پیک های قبلی است. البته خوشبختانه هنوز مرگ و میر در کودکان کمتر است. این دو تغییر عمده در پیک پنجم است.

وی اضافه کرد: همینطور شدت مبتلا شدن هم بیشتر است و میزان ماندگاری بیمار در بیمارستان هم بیشتر است؛ به عبارتی طول بیماری هم بیشتر است که این مورد سبب می شود که ظرفیت های بیمارستانی ما بیشتر پر شود و به سختی بتوانیم بیماران جدید را پذیرش نماییم. این تفاوت ها در این پیک است.
دو ماسک بزنیدعلائم داشتید، به پزشک رجوع کنید
نژاد جواد افزود: مردم در این پیک باید از دو ماسک استفاده کنند. بخصوص در فضاهای بسته، از رفتن به فضاهای بسته یا مراکز شلوغ و رفتن به مهمانی، عروسی و عزا و... اجتناب کنند. چونکه میزان سرایت زیاد است و در عین حال احتمال درگیری افراد در این مراسمات بیشتر می شود. همینطور شست وشوی دست ها و فاصله گذاری هم باید رعایت شود. در عین حال مردم اگر علائمی از بیماری را دیدند، نباید دیرهنگام به مراکز درمانی رجوع کنند. باید توجه کرد که بالغ بر ۸۰ درصد فوتی های ما بیماری های زمینه ای دارند. بر این اساس رجوع زودهنگام و بموقع بیمار و شروع درمان بموقع کمک می نماید که مشکلات کمتر شده و مرگ و میر را می کاهد. ازاین رو مردم بمحض دیدن علایم به پزشک رجوع کنند؛ بخشی به صورت سرپایی درمان شده و کنترل می شوند و برخی داروهایی را به صورت بستری موقت دریافت می کنند. هم اکنون بالغ بر چند هزار بستری موقت در تهران بوجود آمده و ما با همین ظرفیت کم مان در بیمارستان شهدای یافت آباد، روزانه به ۱۰۰ بیمار دارو می دهیم. در عین حال برای بستری دائم هم هرچه سریعتر درمان آغاز شود، عوارض و شدت بیماری و بدحال شدن بیمار کمتر خواهد بود.
وضعیت تأمین رمدسیویر در بیمارستان
وی با اشاره به اینکه به صورت کلی کمبودی در زمینه اقلام در ارتباط با کرونا نداریم، اظهار داشت: بحث هایی که مطرح می شود مقطعی است. گاهی امکان دارد که شدت رجوع بسیار بالا باشد و در مقطع کوتاهی داروخانه بیمارستان بگوید که دارو کم شده، اما به سرعت کمبود جبران می شود. در بعضی داروها هم کمبود کشوری گزارش می شود که این کمبود کشوری هم درحال جبران است. مانند همان سرم تزریقی که درحال رفع است و ما در بیمارستان نوع سرم را تغییر دادیم و اجازه ندادیم کمبود ایجاد شود. در بیمارستان از این بابت نگرانی نداریم.
شروط تعطیلی موثر در مقابل کرونا
نژاد جواد درباره شرایط تعطیلی موثر در جهت کاهش سرعت انتشار کرونا در کشور، اظهار نمود: لازمه تعطیلی کامل کشور یا لاک داون کردن، این است که همه بخش ها پای کار بیایند. اگر به این نتیجه برسند که این اتفاق بیفتد، هزینه هایی هم دارد و همه بخش ها علاوه بر وزارت بهداشت باید پای کار آمده و لاک داون واقعی صورت گیرد تا سیکل بیماری متوقف شود. در عین حال آنچه مهم تر از تعطیلی کامل است، این است که جاهایی را که منشاء بیماری و سرایت می دانیم، تعطیل نماییم و کنترل نماییم. بعنوان مثال اگر اعلام می نماییم که سفر به استانهای قرمز و نارنجی انجام نشود و برعکس یا اگر رستوران ها و هتل ها و... مراکز پرخطر هستند و جاهایی که احتمال سرایت بیماری زیاد است، میتوان اقدام نمود و همه بسیج شوند که حداقل این بخش ها تعطیل شوند. مانند اقداماتی که در موج های دوم و سوم انجام شد و این مورد کمک کرد که سریت بیماری علیرغم این که کاملا متوقف نشد، اما محدود شد.
توصیه هایی برای محرم در پیک پنجم کرونا
وی درباره نحوه برگزاری محرم در پیک پنجم کرونا، اظهار داشت: باید توجه کرد که به صورت کلی تجمع خطرآفرین است و فاصله گذاری به این مفهوم است که تجمعی انجام نشود. در پیک های قبلی اعلام می کردیم تعداد زیادی از افراد کنار هم نباشند، اما حالا اعلام می نماییم که حتی دو نفر هم کنار هم نباشند. قاعدتا فاصله گذاری در هم مراسمی باید صورت گیرد.

نژاد جواد با اشاره به اینکه پروتکلهای بهداشتی برای محرم سال قبل هم ابلاغ گردید و فکر می کنم به صورت خوبی هم اجرا شد، اظهار داشت: همان پروتکل ها باید به صورت کامل تر برای ایام محرم و عزاداری ها ابلاغ شود. مواردی شامل فاصله گذاری و... با رعایت پروتکلهای بهداشتی قابل انجام است. تجربه سال گذشته هم نشان داد که در عین این که عزاداری ها بر پا بود، پروتکلهای بهداشتی به خوبی رعایت شد و شدت بیماری را پس از محرم آنطور که پیشبینی می شد زیاد باشد، نبود. اگر همه شامل هیات های مذهبی، دست اندرکاران عزاداری ها و خود عزاداران و مردم محکم رعایت نمایند، میتوان به بهترین نحو عزاداری را انجام داد و در عین حال بیماری هم گسترش نیابد.
لزوم افزایش سرعت واکسیناسیون ضد کرونا
وی همینطور در ادامه تصریح کرد: امیدواریم ظرف دو ماه آینده بتوان آمار واکسیناسیون را به سرعت افزایش داد. البته هم اکنون هم انجام روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تزریق واکسن، آمار کمی نیست، اما شاید بتوان آمار را بالا برد و بتوانیم سرعت تکمیل واکسیناسیون را بیشتر نماییم و در این صورت در زمان زودتری جمعیت هدف را واکسینه نماییم. البته افزایش واکسیناسیون کمک بخش های دیگر را هم نیاز دارد و هرچه زمان انجام واکسیناسیون جمعیت را کاهش دهیم، کمک می نماید و اولویت اصلی است.

وی اظهار داشت: در عین حال باید امید بیشتری به مردم داد تا پای کار آیند و پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند تا در عین واکسیناسیون سریع تر با رعایت حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصدی مردم بتوانیم پیک را مدیریت نماییم. هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم و احیانا یکی دو هفته دیگر پیک پنجم کار دارد تا پس از آن بتوانیم در سرازیری افتاده و آمار را کاهش دهیم.

منبع:

1400/05/16
12:30:50
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری