وزیر بهداشت در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها:

دانشگاه ها به سمت حضوری کردن آموزش حرکت کنند

دانشگاه ها به سمت حضوری کردن آموزش حرکت کنند به گزارش آقای هویج وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که دانشگاه ها باید به سمت آموزش حضوری حرکت کنند، اظهار داشت: هم اکنون ۹۰ درصد دانشجویان علوم پزشکی واکسن را دریافت نمودند و آموزش در بعضی از دانشگاه ها بسته به شرایط رشته و دانشگاه کاملا حضوری و یا ترکیبی از حضوری و مجازی است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با تاکید بر این که بیشتر از ۲۰۰ شهید در حوزه سلامت تقدیم جامعه کردیم، اظهار داشت: همان گونه که کشور ایران یعنی هویت، تاریخ، فرهنگ را مفهوم می دهد و مردم ما در صحنه های مختلف درخشیدند در عرصه سلامت هم پرسنل ما خوش درخشیدند و ما بیشتر از ۲۰۰ شهید تقدیم جامعه کردیم و همینطور در اوج تخریب هایی که خیلی از کشورها ضد ما انجام دادند ما در عرصه واکسیناسیون کار بزرگی را انجام دادیم به صورتی که در هفته گذشته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن را تزریق کردیم یعنی در یک هفته به اندازه کل کشور اروپا واکسن زدیم.
وی در ادامه تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران باید بعنوان ایرانی بودن خود افتخار کند و من بسیار متأسف بودم که سالهای گذشته این اسم از دانشگاه حذف شد و دانشگاه علوم پزشکی ایران باید جهش بزرگی در عرصه علم و دانش داشته باشد.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که اوایل شروع کروناویروس با تهدیدهایی مواجه شدیم، اظهار داشت: با ادامه روند کرونا ما توانستیم خیلی از این تهدیدها را در عرصه های مختلف همچون آموزشی به نقاط قوت تبدیل نماییم و آموزش های مجازی به همراه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری گسترش خوبی پیدا کردند و تحول بزرگی در این حوزه بوجود آمد به صورتی که به هیچ عنوان آموزش های ما متوقف نشدند.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که بیشتر از ۹۰ درصد دانشجویان ما واکسینه شدند، اظهار داشت: حدودا تمامی اساتید ما واکسن دریافت نمودند و هم اکنون کلاس های آموزشی دانشگاه ها به صورت تلفیقی آغاز شدند و بسته به شرایط هر رشته و دانشگاه، آموزش های خویش را به صورت حضوری و یا تلفیقی آغاز کردیم اما سیاست ما این است که باید به سمت آموزش حضوری حرکت نماییم.
دکتر عین اللهی همینطور تاکید کرد: خیلی از مناطق محروم کشور به اساتید مجربی که در تهران بودند دسترسی نداشتند. خوشبختانه با ضبط و انتشار محتوای کلاس ها حدودا روش های تکمیلی آموزش هم در اختیار دانشجویان این مناطق قرار گرفت. باید طرح تحول آموزش را به صورت جدی اجرایی نماییم و امیدواریم با این روش جدید، دانشگاه ها به سمت پیشرفت علم و دانش حرکت کنند.
وی با تاکید بر این که روش آموزش در دانشگاه ها باید تغییر کند، تصریح کرد: گاه اساتید روش های آموزشی خویش را به شکل جزوه و روخوانی که آفت های آموزش بودند ادامه می دادند و باید ما روش های جدید آموزش را جایگزین آن نماییم و دانشجویان مشارکت فعالی در آموزش داشته باشند و پرسش و پاسخ در کلاس ها تقویت شود.
به گفته وی برپایه روش تحول آموزش دانشگاه های علوم پزشکی کلیه اساتید جوان باید پیش از آغاز به کار روش تدریس دروس را دوره ببینند چون که استاد فقط وظیفه اش این نیست که تخصص داشته باشد بلکه باید روش های آموزشی را هم یاد بگیرد.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که نحوه آموزش و حضور اساتید در کلاس های درس در ارتقای آنها تاثیر جدی دارد، اظهار داشت: برپایه آئین نامه جدید ارتقاء، اساتیدی که از کلاس های آموزشی حضور پیدا می کنند و از روش های نوین آموزشی استفاده می نمایند ارتقای بالایی می گیرند چون که متأسفانه گاهی بعضی از اساتید ما حتی یک ساعت هم در کلاس های آموزشی حضور پیدا نمی کنند که این مسائل در آئین نامه جدید لحاظ خواهد شد. ازاین رو آموزش در طرح تحول به صورت الزامی مورد توجه قرار می گیرد.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که مقالاتی با مبحث کرونا امتیازی دوبرابر دریافت خواهند کرد، اظهار داشت: پژوهشها در دانشگاه ها باید کاربردی باشند و اساتیدی که پژوهش های کاربردی داشته باشند امتیاز بالاتری خواهند گرفت.
وی با تاکید بر این که نیازمند جهشی بزرگ در عرصه مسائل فرهنگی دانشگاه ها هستیم، اظهار داشت: در طرح تحول آموزش و همینطور ارتقای اساتید، فعالیتهای فرهنگی آنها هم لحاظ خواهد شد. در واقع ما کشوری با سابقه عظیم فرهنگی هستیم به همین جهت باید جهشی در مسائل فرهنگی اساتید، دانشجویان و دانشگاهیان صورت بگیرد و ما شاهد تحول در این حوزه باشیم.
وی تاکید کرد: ما در دوره انتشار کرونا در حوزه آموزش های مداوم با مشکلاتی مواجه شدیم که این آموزش ها باید به صورت حضوری و در چارچوب گروه های کوچک از سر گرفته شود.
وزیر بهداشت تاکید کرد: هم اکنون ۲۵۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ هزار استاد هم آموزش های آنها را بر عهده دارند.
دکتر عین اللهی با تاکید بر این که فوت دستیاران در کشور قابل قبول نیست، اظهار داشت: متأسفانه در سالهای اخیر مشکلاتی برای دستیاران و همینطور پرستاران بوجود آمد که باید با مداخلات جدی و ریشه ای حل شود چون که مرگ آنها قابل قبول نیست و باید حقوق آنها بموقع پرداخت گردد.
وزیر بهداشت با تاکید بر این که معوقات خدمت گزاران حوزه سلامت باید پرداخت گردد، اظهار داشت: گاها این معوقات از دیماه گذشته باقی مانده بود که ما از هفته گذشته پرداخت آنرا آغاز کردیم.
در ادامه دکتر عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در این مراسم طی سخنانی با تکیه بر این که دفاع مقدس را باید الگوی فعالیتهای خود در دانشگاه ها قرار دهیم اظهار داشت: تاثیرات کووید بر آموزش و افتی که شاهد بودیم را باید با تلاش مضاعف از بین ببریم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن اشاره به تسریع واکسیناسیون اظهار داشت: خوشبختانه واکسیناسیون به مرز ۵۰ میلیون نفر جمعیت کشور رسیده است و این مورد شرایط حضور مجدد دانشجویان را فراهم می آورد.
وی افزود: وظیفه خود می دانیم که عقب افتادگی و تاثیراتی که در روند رشد علمی کشور می گذارد را در دانشگاه با تلاش دوچندان جبران نماییم. افت کیفیت علمی نباید به عقب افتادگی بینجامد. باید از لطمه جدی به حرکت علمی کشور پیشگیری نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: اطمینان می دهیم که در این دانشگاه تمام سیاست های دولت اجرایی می شود و دانشگاه علوم پزشکی ایران با پتانسیل بالایی که دارد شاهد توانمندی روزافزون دانشجویان و اساتید خواهد بود.
منبع:

1400/07/03
18:52:03
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پیشگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری