در دیدار نمایندگان سازمان های بین المللی در ایران:

وزیر بهداشت: هدف گذاری ما پوشش حداقل 85 درصدی واکسیناسیون مقابل کرونا است

وزیر بهداشت: هدف گذاری ما پوشش حداقل 85 درصدی واکسیناسیون مقابل کرونا است وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از اشکالات اساسی ایران، تحریم های ظالمانه بود و باوجود شیوع کووید19 در دنیا، هیچ کمک و تسهیلاتی به ایران ارائه نشد و تحریم های ناجوانمردانه در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی برای ایران وجود داشت.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و به نقل از وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی امروز یکشنبه در دیدار تعدادی از نمایندگان سازمان های بین المللی در ایران که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: سازمان های انسان دوستانه بین المللی چطور می توانند در مقابل تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه مقابل کشورهای مختلف همچون ایران، مقابله کنند؟ آیا تحریم ها با اهداف سازمان های بین المللی، همخوانی دارد؟ آیا تحریم ها باید شامل داروهای کودکان و بیماران هم شود؟ تحریم ها ظلم بزرگی به ایران است اما مردم کشور ما، قهرمان هستند و در مقابل همه این تحریم ها، ایستادگی کرده و می کنند.
وی ادامه داد: تا تیرماه، 5 میلیون دُز واکسن کرونا در ایران تزریق شده بود اما امروز به بالای 64 میلیون دُز رسیده ایم که با کمک های مردمی، سازمانها و ارگانهای مختلف، این موفقیت به دست آمده است که می تواند برای سایر کشورهایی که از نظر واکسیناسیون، عقب هستند، الگو باشد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: از بیش از 64 میلیون دُز واکسن کرونائی که در ایران تزریق شده، یک سوم مربوط به دو دُز و دو سوم مربوط به افرادی است که تا کنون یک دُز واکسن تزریق کرده اند. در یک هفته 8 میلیون و 200 هزار دُز واکسن کرونا و معادل جمعیت یک یا چندین کشور منطقه، واکسن کرونا تزریق کردیم. در مراکز واکسیناسیون که تعدادی از آنها شبانه روزی هستند و دیگر اثری از صف ایستادن نیست، با مردم با احترام برخورد می شود.
وزیر بهداشت اشاره کرد: هدف گذاری ما این است که حداقل 85 درصد از مردم ایران را مقابل کرونا واکسینه نماییم البته ممکنست تعداد بسیار اندکی از مردم همانند خیلی از کشورهای دیگر، از واکسن هراس داشته باشند اما امیدواریم به پوشش حداقل 85 درصدی واکسیناسیون کرونا برسیم و شاهد کاهش بار بیماری و فوت بیماران باشیم.
عین اللهی اشاره کرد: اتباع خارجی در ایران بدون هیچ دریافت واکسنی از هیچ نهادی، در مراکز واکسیناسیون کشور، واکسینه می شوند چون سلامت آنها برای ما مهم می باشد. تا کنون هم هیچ کمکی از طرف نهادهای بین المللی برای ارسال واکسن جهت اتباع خارجی، نشده است.
وی ادامه داد: تا دو ماه پیش، حدود 700 نفر از مردم ایران روزانه بر اثر کرونا جان خودرا از دست می دادند اما این روزها، آمار فوتی های روزانه حدود 200 نفر و برخی روزها 170 و 180 نفر بوده است و امیدواریم که تا یکی دو هفته آتی نیز، این تعداد کاهش پیدا کند. روز گذشته تعداد بیماران شناسایی شده در کشور حدود 7 هزار نفر و تعداد بیماران بستری یک هزار و 200 نفر بود که در سه ماه گذشته، کمترین آمار بوده و موج پنجم بیماری حدودا رو به فروکش کردن است و امیدواریم که با حجم عظیم واکسیناسیون، در موج های احتمالی آینده، شاهد چنین برخی از مرگ و میر در بیماران نباشیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: پاندمی کووید19 در تمام دنیا چالش هایی را برای سیستم سلامت کشورها ایجاد کرد و ضعف های سیستم سلامت کشورها را نشان داد که می تواند درس بزرگی برای سازمان جهانی بهداشت باشد تا نقاط ضعف و قوت را شناسایی کند و باید تجربیات بین کشورها، به اشتراک گذاشته شود.
وی تصریح کرد: تمامی جامعه پزشکی و نیروهای بهداشتی و درمانی در همه رده ها بدون توجه به تحریم های ظالمانه برای تامین سلامت مردم ایران شبانه روزی تلاش می کنند و تا کنون بیش از 200 نفر از این عزیزان عمدتاً به سبب عدم وجود امکانات محافظتی در مقابله با کووید19 خصوصاً در روزها و ماه های نخست شیوع این بیماری، به شهادت رسیدند که ناشی از تحریم ها و ظلم هایی است که به ایران شده است.
عین اللهی با اعلان اینکه استراتژی ما در وزارت بهداشت، تقدم بهداشت و پیشگیری بر درمان و تقویت حوزه بهداشت است، به بیان اولویت های وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، منابع پایدار نظام سلامت، تقویت شبکه بهداشت، تداوم نظام مراقبت و اجرای مبارزه با بیماریهای واگیر و غیرواگیر، سلامت زنان حامله و رشد جمعیت، اجرائی کردن برنامه پزشکی خانواده، تقویت خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی با بهره گیری از برنامه "هرخانه یک پایگاه سلامت"، نظام ثبت اطلاعات، دسترسی به پوشش همگانی سلامت و بیمه ها، بازبینی نظام های پرداخت، توجه به سلامت الکترونیک، مقابله با مصرف دخانیات و پشتیبانی از اجرای کنوانسیون مواد مخدر، آمادگی و پاسخ دهی در وضعیت بحران و سلامت سالمندان، تعدادی از با اهمیت ترین اولویت های وزارت بهداشت در دوره آینده خواهد بود.
با پیشنهاد نیکنام، جلسات با سازمان های بین المللی هر دوماه یکبار برگزار می شود
وزیر بهداشت اشاره کرد: برای انجام کارهای تیمی باید همدیگر را بشناسیم، ارتباط برقرار کرده و صحبت نماییم و تداوم این جلسه، لازم است و با پیشنهاد دکتر نیکنام، مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، این جلسات مشترک هر دوماه یکبار با مدیران وزارت بهداشت برگزار می گردد و در صورت لزوم، بنده نیز شرکت می کنم.
ارائه گزارشی از آخرین وضعیت واکسیناسیون در ایران توسط مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت
گفتنی است قبل از سخنان وزیر بهداشت، محمد حسین نیکنام، مدیر کل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت واکسیناسیون کووید19 در ایران پرداخت.
وی اظهار داشت: تا روز گذشته حدود 52 درصد از مردم ایران، یک دُز واکسن کرونا و 21 درصد از آنها نیز دو دُز واکسن را تزریق کرده اند و خوشحالیم که هفته گذشته در ایران 8.2 میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد که این به اندازه جمعیت سه کشور منطقه است.
نیکنام اشاره کرد: ایران توانسته در یک روز، یک میلیون و 590 هزار دُز واکسن کرونا را تزریق کند که این نشان دهنده قدرت و گستردگی نظام بهداشتی و درمانی ایران است و امیدواریم که به زودی به حد قابل قبولی از ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون کرونا برسیم.1400/07/19
10:23:17
5.0 / 5
42
تگهای خبر: ایمنی , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری