محققان ایرلندی می گویند؛

پروبیوتیک ها در کاهش استرس موثرند

پروبیوتیک ها در کاهش استرس موثرند آقای هویج: پژوهشگران می گویند افزودن غذاهای تخمیرشده به رژیم غذایی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.به گزارش آقای هویج به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که پیروی از یک رژیم غذایی غنی از غذاهای پروبیوتیک و تخمیری می تواند به افراد کمک نماید استرس کمتری داشته باشند.
محققان همینطور دریافتند که این نوع رژیم غذایی معروف به «روان بیوتیک» کیفیت خواب فرد را هم بهبود می بخشد.
اکنون محققان دانشگاه کالج کورک در ایرلند می گویند که تغییر رژیم غذایی سرشار از پروبیوتیک و غذاهای تخمیری می تواند به کاهش سطح استرس در فرد و بهبود کیفیت خواب کمک نماید.
به گفته دکتر «جان اف. کریان»، نویسنده اصلی این مطالعه، «ما بالغ بر ۱۵ سال بر روی رابطه بین استرس و میکروبیوم روده مطالعه کردیم تا پی بردیم حیواناتی که در اوایل زندگی استرس داشتند، دارای میکروبیوم های تغییر یافته ای بودند.»
وی توضیح داد: «موش هایی که بدون میکروب رشد می کنند، پاسخ استرس اغراق آمیزی دارند و گونه های خاصی از باکتری ها می توانند استرس را در این مدلهای موش کاهش دهند».
دستگاه گوارش حاوی شبکه عصبی خود به نام سیستم عصبی روده است که امکان ارتباط مستقیم با مغز یا محور روده-مغزی را فراهم می آورد. محور روده-مغز برای توانایی ما در مدیریت استرس ضروری می باشد.
برای این مطالعه، شرکت کنندگان غذاهای پروبیوتیک و غذاهای تخمیر شده مصرف کردند. محققان این رژیم را یک رژیم غذایی «روان بیوتیک» می نامند.
محققان به شرکت کنندگان در گروه رژیم غذایی روان بیوتیک دستور غذایی زیر را سفارش کردند:
• ۶ تا ۸ وعده در روز میوه و سبزیجات سرشار از فیبرهای پروبیوتیک، همچون پیاز، تره فرنگی، کلم، سیب، موز و جو دوسر
• ۵-۸ وعده در روز غلات
• ۲ تا ۳ وعده در روز غذاهای تخمیر شده، همچون کلم ترشی، کفیر، یا کومبوچا
• ۳-۴ وعده در هفته حبوبات
در همین حال، محققان به شرکت کنندگان در گروه کنترل گفتند که طبق هرم غذایی غذا بخورند.
در پایان این مطالعه، محققان دریافتند افرادی که از رژیم غذایی روان بیوتیک استفاده می نمایند، استرس کمتری دارند. علاوه بر این، دانشمندان دریافتند که هرچه فرد بیشتر به رژیم غذایی روان بیوتیک پایبند باشد، احساس استرس اش کاسته می شود.


منبع:

1401/08/23
21:30:47
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری