باكتری های روده كوچك چه نقشی در چاقی دارند؟

باكتری های روده كوچك چه نقشی در چاقی دارند؟ آقای هویج: مطالعه محققان دانشگاه ˮشیكاگوˮ نشان داده است كه باكتری های روده كوچك، می توانند به صورت مستقیم جذب چربی را كنترل كرده و نقش مهمی در چاقی داشته باشند.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك مطالعه جدید نشان داده است كه چگونه باكتری های روده كوچك به هضم و جذب مواد غذایی پرچرب كمك می كنند.

محققان می گویند كه در آینده ما می توانیم با جلوگیری از فراوانی باكتری های خاصی كه سبب جذب چربی می شوند، با چاقی مبارزه نماییم.

گروهی از محققان دانشگاه "شیكاگو" تصمیم گرفتند تا نقش باكتری های روده در هضم و جذب چربی را درك كنند.

توجه محققان در این مطالعه بر روی یك منطقه بسیار معروف روده كوچك به نام "ریزاندامگان همزیست یاریزسازوارگان همزیست" (microbiome) بود.

"یوجن بی. چانگ" (Eugene B. Chang)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: تعداد كمی از محققان بر روی ریزاندامگان همزیست روده كوچك مطالعه كرده اند، اما این ناحیه جایی است كه اغلب ویتامین ها و سایر مواد مغذی، هضم شده و جذب می شوند.

این مطالعه با بررسی موش های بدون میكروب و بدون هیچ گونه باكتری روده شروع شد. این موش ها با رژیم های غذایی پرچرب تغذیه شدند، اما وزن آنها افزایش نیافت. ازاین رو محققان دریافتند كه چربی ها با استفاده از مدفوع آنها دفع می شوند.

در آزمایشی دیگر نوعی دیگر از موش ها به نام "عاری از پاتوژن خاص" (SPF) مورد مطالعه قرار گرفتند. این موش ها سالم بودند اما به تنهایی سبب تولید انواع مختلفی از باكتری های روده ای می شدند.

موش عاری از پاتوژن خاص، در یك رژیم غذایی پرچرب، وزنش افزایش یافت و ازاین رو محققان افزایش برخی سویه های باكتری در روده كوچك را كه ظاهرا توسط غذاهای پرچرب جذب می شدند، شناسایی نمودند.

تعداد باكتری های "كلوستریدیاسه" (Clostridiaceae) و "Peptostreptococcaceae" در روده كوچك افزایش یافتند، در حالیكه سایر میكروب ها، همچون "بیفیدوباكترها" (Bifidobacteriacaea) و"Bacteriodacaea"، به صورت قابل توجهی كاهش یافتند.

"چانگ" اظهار داشت: برخی از رژیم های غذایی سنگین مانند غذاهایی با كالری بالا، جذب گونه باكتری های خاصی را در روده كوچك می افزایند.

این تحقیق نشان داد كه چگونه باكتری های روده كوچك می توانند به صورت مستقیم جذب چربی را كنترل كنند و اینكه این باكتری ها می توانند نقش مهمی در چاقی داشته باشند.

نتایج این تحقیق در مجله "Cell Host & Microbe" انتشار یافته است.
1397/01/23
18:13:50
5.0 / 5
4541
تگهای خبر: چاقی , چربی , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری