سالمندان خویش را بازنشسته ندانند

سالمندان خویش را بازنشسته ندانند به گزارش آقای هویج عضو فرهنگستان علوم پزشكی ضمن تاكید بر سلامت جسمانی در سالمندان اظهار داشت: افراد سالمند نباید خویش را بازنشسته بدانند و تا حد امكان و توانایی تحرك داشته باشند.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر غلامحسین باهر درباره بهداشت روان سالمندان اظهار نمود: برمبنای آنچه كه در فرهنگستان علوم پزشكی و استانداردهای بین المللی تعریف شده، سلامت بر چهار پایه جسمانی، روانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی استوار است. بدین سبب سلامت اجتماعی بعنوان یكی از ابعاد سلامت هر فرد باید مورد توجه قرار گیرد. اگر فردی برمبنای عدالت در جایگاه مطلوب اجتماعی قرار بگیرد از سلامت اجتماعی برخوردار می باشد. در واقع اگر یك انسان سالمند یا بازنشسته شرایط جسمانی خوبی داشته باشد و از بیمه های اجتماعی برخوردار و در جامعه مورد احترام و تكریم اطرافیان باشد و نسبت به زمان كارمندی اثرات مثبت و معنوی بر جامعه داشته باشد دارای سلامت اجتماعی است.

عضو فرهنگستان علوم پزشكی با تاكید بر سلامت جسمانی در سالمندان اظهار داشت: افراد سالمند نباید خودرا بازنشسته بدانند و تا حد امكان و توانایی تحرك داشته باشند و با فعالیت های سازنده و مثبت در اجتماع حضور یابند تا با حفظ سلامت جسمانی قدم مثبتی در رسیدن به سلامت اجتماعی بردارند.

باهر درباره پیش گیری از افسردگی در پیری اظهار داشت: یك سالمند قبل از رسیدن به درجات بالای پیری یا كهنسالی باید امكانات و انگیزه های كافی در زندگی برای خود ایجاد كند. برای مثال باغچه كوچكی داشته باشد یا به كتاب خوانی مبادرت ورزد تا از كار افتاده نشوند چونكه احساس بیهودگی به سرعت فرد را به افسردگی می كشاند.

وی افزود: همكاری با سازمان های مردم نهاد و خدمت مثبت به انسان هایی كه مشكلاتی برای آنها ایجاد شده، سبب می شود كه حس مثبت در سالمندان شكل بگیرد و آنها را از گوشه گیری نجات دهد.

عضو گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشكی به نقش افراد درمقابل سالمندان اشاره نمود و اظهار داشت: اطرافیان سالمند باید انجام بعضی از فعالیت ها را به او بسپارند یعنی به او مسئولیت واگذار كنند تا حس بیهودگی را از افراد مسن دور كنند همین طور باید برای سالمندان امكانات ورزشی را فراهم و تا حد امكان آنها را از خانه نشینی دور كرد.

باهر كه در یك برنامه رادیویی صحبت می كرد، فعالیت های گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشكی را تشریح نمود و توضیح داد: اتاق فكری در این سازمان شكل گرفته كه اندیشمندان، روانشناسان و متخصصان با برگزاری جلساتی راه های حفظ نهاد خانواده و جلوگیری از فروپاشی آنرا مورد بررسی قرار می دهند. از آنجایی كه سالمندی از خانواده نشات می گیرد می توان با اقدامات بموقع از لطمه هایی كه امكان دارد در آینده متوجه سالمندان باشد جلوگیری كرد.

وی درانتها به تحول سریع از سنت به مدرنیته در جامعه ایران و لطمه های ناشی از آن اشاره نمود و اظهار داشت: دو فرهنگی شدن خانواده ها مشكلات عدیده ای را در جامعه به وجود آورده است. بدین جهت افراد بزرگتر باید بیش از حد در امور فرزندان خود مداخله نكنند و در صورت پرسش پاسخگوی كوچكترها باشند و تجربیات خودرا در اختیار آنها قرار دهند.
1398/06/25
13:24:17
5.0 / 5
4570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری