محققان می گویند؛

ارتباط مصرف كم گوشت با بروز ناراحتی روانی در جوانان

ارتباط مصرف كم گوشت با بروز ناراحتی روانی در جوانان آقای هویج: كمبود پروتئین های ضروری نظیر گوشت می تواند افراد بزرگسال جوان را در معرض ریسك ناراحتی روانی قرار دهد.به گزارش آقای هویج به نقل از مهر، مطالعه محققان دانشگاه بینگهامتون آمریكا نشان داده است افراد جوانی كه كمتر از سه وعده در هفته گوشت می خورند و كمتر ورزش می كنند در معرض ریسك بالا ناراحتی روانی قرار دارند.
با این حال، سلامت روان افراد بزرگسال بالغ (بالا ۳۰ سال) به مراتب نسبت به مصرف منظم قهوه و كربوهیدرات ها حساس تر است.
محققان دریافتند خلق و خو در افراد بزرگسال جوان (۱۸ تا ۲۹ سال) به غذا (گوشت) بستگی دارد كه امكان دسترسی پیش نیازهای انتقال دهنده های عصبی را در مغز بالا می برد.
لینا بگداچه، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «به نظر می رسد خلق و خو افراد بزرگسال جوان به شدت به تشكیل مواد شیمیایی مغز حساس است. »
وی در ادامه می افزاید: «مصرف منظم گوشت منجر به تشكیل دو ماده شیمیایی مغز (سروتونین و دوپامین) شده كه برای بهبود اخلاقیات مهم هستند. ورزش منظم هم منجر به تشكیل این دو ماده و سایر انتقال دهنده های عصبی می گردد. »
به گفته وی، «افراد جوانی كه كمتر از سه وعده در هفته گوشت (قرمز یا سفید) مصرف می كنند و كمتر از سه بار در هفته ورزش می كنند دچار ناراحتی های روانی چشمگیری هستند. »
اما در افراد بزرگسال بالغ، خلق و خو عموما وابسته به مواد خوراكی ای است كه باعث افزایش دسترسی به آنتی اكسیدان ها (میوه) و ترك غذاهای كه به نادرستی باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیك می گردد (قهوه، شاخص گلوكز بالا و صبحانه نخوردن)، است.
به گفته بگداچه، «با افزایش سن، تشكیل رادیكال های آزاد در بدن افزایش می یابد، از اینرو نیاز ما به آنتی اكسیدان ها افزایش می یابد. رادیكال های آزاد باعث اختلال در عملكرد مغز شده و در نتیجه ریسك ناراحتی روانی افزایش می یابد. »
وی در ادامه تاكید می كند: «با افزایش سن توانایی ما در تنظیم و كنترل استرس هم كاسته می شود، از اینرو اگر مواد خوراكی فعال كننده واكنش استرس (نظیر قهوه و كربوهیدرات بیش از اندازه) مصرف كنیم، احیانا ناراحتی روانی بیشتری را تجربه خواهیم كرد. »

1396/09/29
16:47:12
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری