مدیرعامل انجمن آلزایمر تشریح كرد

ایران در آستانه بحران سالمندی، ۱۰ اخطار و عامل خطر در بروز آلزایمر

ایران در آستانه بحران سالمندی، ۱۰ اخطار و عامل خطر در بروز آلزایمر آقای هویج: مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران ضمن تشریح عوامل خطر در بروز بیماری دمانس و آلزایمر، در عین حال از تدوین ˮسند ملی دمانسˮ با هدف تشخیص زود هنگام، درمان مؤثر و كاهش مبتلا شدن به آلزایمر در كشور اطلاع داد.


معصومه صالحی در آستانه روز جهانی آلزایمر و در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه ایران در آستانه بحران سالمندی قرار گرفته، اظهار داشت: جمعیت سالمندی در جهان و ایران رو به افزایش است؛ به گونه ای كه ایران در افزایش جمعیت سالمندی در رتبه سوم جهان قرار دارد.

ایران در رتبه سوم افزایش جمعیت سالمندی
وی با اشاره به پایین بودن رشد موالید در ایران، اظهار داشت: نرخ زاد و ولد در كشور ما نسبت به افزایش جمعیت سالمندی كمتر شده، ازاین رو باید به فكر برنامه ریزی برای جمعیت سالمندی كشور طی سال های آتی باشیم؛ با اینكه در این راستا كارهایی شروع شده و در حال انجام می باشد.
وی با اشاره به بروز برخی بیماری ها در دوران سالمندی، خاطرنشان كرد: عدم رعایت شاخص های زندگی سالم در دوران جوانی عامل بروز برخی بیماری های غیرواگیر در دوره سالمندی است كه از آنها می توان به آرتروز، پوكی استخوان، بیماری های قلبی - عروقی، فشارخون، دیابت نوع ۲ و آلزایمر اشاره نمود.

تعریف دقیق آلزایمر و دمانس
وی آلزایمر را از بیماری های دوران سالمندی دانست و اظهار داشت: بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دِمانس (اختلال شناخت و حافظه) با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم است كه به مرور حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفكر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تاثیر قرار داده و فرد را در انجام وظایف روزانه زندگی با مشكل مواجه می كند. دِمانس یا اختلال شناخت و حافظه هم به شرایطی گفته می گردد كه بر اثر آن طی روندی آهسته و تدریجی، عملكردهای عالی مغز دچار صدمه شده و از بین می رود.

عوامل خطرساز در بروز بیماری آلزیمر
صالحی با اشاره به بعضی از عوامل خطرساز در بروز بیماری آلزیمر، اضافه كرد: سن بالاتر از ۶۵ سال، سابقه خانوادگی، سكته مغزی، سابقه ضربه شدید به سر، بیماری های عروق كرونر، كمبود فعالیت های فكری، جنس مونث، سطح تحصیلات پایین، كمبود ویتامین و اسیدفولیك، كمبود فعالیت های بدنی و ورزش، سابقه افسردگی، استرس های روانی - اجتماعی مانند فوت همسر و بازنشستگی، افزایش كلسترول خون، مصرف دخانیات، سموم موجود در محیط زیست و غیره بعضی از این عوامل است.

۱۰ علامت اخطار دهنده بیماری آلزایمر
وی با اشاره به اینكه زمان بروز بیماری آلزایمر را می توان به تاخیر انداخت، با تاكید بر توجه به علایم اخطار دهنده این بیماری برای تشخیص و مداخله بهنگام، عنوان كرد: اختلال حافظه، مشكلات در انجام كارهای عادی، ضعف بیان، گم كردن زمان و مكان، ضعف یا كاهش قضاوت، مشكلات در تفكر ذهنی، جابجا گذاشتن اجسام، تغییرات در حالات و رفتار، تغییرات در شخصیت و از دست دادن انگیزه بعضی از علایم اخطار این بیماری است كه باید در صورت مشاهده سریعا به پزشك متخصص رجوع شود.

۵۰ میلیون نفر در جهان دمانس دارند
صالحی با اشاره به اینكه هم اكنون حدود ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می كنند، اضافه كرد: دمانس به مجموعه علایمی گفته شده كه طی آن فرد دچار فراموشی، مشكلات شناختی و اختلالاتی در زندگی روزمره شده و علت آن هم اغلب كم كاری یا پركاری تیروئید و یا افسردگی است.

۶۰ درصد دمانس ها به آلزایمر منتهی می شوند
وی اظهار داشت: در صورت تشخیص بهنگام بیماری دمانس توسط پزشك، فرد درمان شده و می تواند زندگی حدودا عادی داشته باشد، ولی حدود ۶۰ درصد دمانس ها غیرقابل برگشت بوده و در نهایت به بیماری آلزایمر منتهی می شوند.
صالحی افزود: در كشورهای پیشرفته كه طی سال ها در زمینه بیماری دمانس تحقیق و پژوهش كرده اند، بیش از ۵۰ درصد دمانس ها تشخیص و درمان می شوند. ولی در كشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه، كمتر از ۱۰ درصد آن تشخیص داده شده و درمان می گردد.

دمانس در ایران
وی با اشاره به آمار دمانس در ایران، خاطرنشان كرد: با عنایت به جمعیت سالمندی و آمار جهانی، جمعیت بیماران دارای اختلالات دمانس در ایران حدود ۷۰۰ هزارنفر تخمین زده شده كه تمامی این افراد نیازمند مراقبت، هزینه، پزشك، پرستار و مشاور هستند.
رییس انجمن آلزایمر ایران با اشاره به هزینه بسیار بالای بیماری آلزایمر، اظهار نمود: هزینه این بیماری، حتی از بیماری هایی همچون ایدز و سرطان هم بیشتر است؛ چراكه طول عمر بیمار دچار آلزایمر گاها ۳ برابر یك فرد مبتلا به سرطان و میزان نیاز به مراقبت از بیمار در مراحل پیشرفته، بسیار زیاد است.

هر سه ثانیه یك نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود
ایشان در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینكه هر سه ثانیه یك نفر در جهان به دمانس مبتلا می شود، اظهار داشت: در ایران هر ۱۱ دقیقه یك نفر به دمانس مبتلا می گردد كه همین مساله لزوم توجه به این بیماری و راهكارهایی برای پیشگیری از بروز آن را دوچندان می كند.

اهمیت برنامه ریزی برای آینده سالمندی كشور
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با تاكید بر اهمیت برنامه ریزی برای آینده سالمندی كشور، اظهار داشت: طی دو دهه آینده سالمندان حدود ۲۵ درصد جمعیت كشور را به خود اختصاص می دهند كه اگر قرار باشد درصدی از این جمعیت به دمانس مبتلا شوند، بار بسیار سنگینی بر دوش خانواده ها و دولت گذاشته می گردد. ازاین رو باید برای پیشگیری و كاهش این آمار برنامه ریزی گسترده ای داشته باشیم.

راهكارهایی برای پیشگیری از بروز آلزایمر
وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی در خانواده ها و همینطور وزارت بهداشت و دولت برای پیشگیری از بروز بیماری آلزایمر، خاطرنشان كرد: رعایت راه و روش زندگی و تغذیه سالم و در صدر قرار دادن امور مهمی همچون ورزش و رژیم سالم غذایی از مسایلی است كه در كنترل و كاهش بیماری هایی همچون آلزایمر در دوره سالمندی موثر است.
وی یادگیری مطالب جدید و انجام كارهایی برای فعال نگه داشتن مغز را یكی از راهكارهای مهم برای پیشگیری از بروز آلزایمر عنوان نمود و اظهار داشت: هرچه سلول های مغز كمتر كار كند، احتمال بروز آلزایمر بیشتر است.

جزییات "سند ملی دمانس"
صالحی در ادامه با اشاره به تدوین "سند ملی دمانس" به سفارش معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، اضافه كرد: امیدواریم رونمایی و اجرای این برنامه بزودی در دستور كار وزارت بهداشت قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه ماه جاری در جهان بعنوان ماه اطلاع رسانی بیماری آلزایمر نامگذاری شده است، اظهار داشت: "سند ملی دمانس" كه با بیماری های صعب العلاج ناشی از دمانس در ارتباط می باشد، آموزش جامعه، كارشناسان بهداشت و درمان و گروه های تخصصی همچون پزشك، فیزیوتراپ، روانشناس و غیره را در دستور كار قرار داده است.
مدیرعامل انجمن آلزایمر با اشاره به اجرای طرح غربالگری، امكان سنجی و تست های تشخیصی آلزایمر در قالب سند ملی دمانس، اظهار داشت: سند مذكور تدوین شده و بعد از اجرا و ورود به برنامه كشوری، منجر به تشخیص زود هنگام، درمان موثر، كاهش مبتلا شدن و صرفه جویی اقتصادی در آینده هم برای خانواده ها هم برای دولت خواهد شد.
وی تشخیص را مهم ترین اصل در این بیماری عنوان نمود و اضافه كرد: جامعه و متخصصان با كسب اطلاعات و آگاهی بیشتر در این رابطه، می توانند علاوه بر مدیریت بهتر بیماری، به نحو مطلوب تری از مبتلایان مراقبت كرده و یا از بروز بیماری پیشگیری كنند.

آلزایمر درمان قطعی ندارد
صالحی با اشاره به اینكه درمانی قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، با تاكید بر اهمیت تشخیص بهنگام دمانس و آلزایمر، عنوان كرد: تشخیص زودهنگام بیماری، پنج سال معلولیت ناشی از بروز بیماری آلزایمر را به تعویق انداخته و در نهایت درمان موثرتری اعمال خواهد شد.
صالحی با اشاره به اینكه كشور ما یكی از اعضای فعال انجمن جهانی آلزایمر است، اظهار داشت: انجمن ما در كمیته علمی انجمن جهانی آلزایمر دو كرسی دارد كه خانم نوروزیان و خانم فرین از اعضای اصلی هیات مدیره این انجمن هستند. همین مساله سبب شده تمام مسایل و تحقیقات جهانی مستقیما با استفاده از روابط بینالملل هیات مدیره انجمن جهانی در اختیار ما قرار گیرد.
برنامه های انجمن در ماه اطلاع رسانی آلزایمر
وی با اشاره به بعضی از برنامه های انجمن آلزایمر ایران همزمان با ماه اطلاع رسانی درباره بیماری آلزایمر، خاطرنشان كرد: به مناسبت روز جهانی آلزایمر و سالمند از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر برنامه های متنوعی همچون برگزاری جشن ماه جهانی با شعار "۳ ثانیه و ۱۱ دقیقه"، گرامیداشت روز و ماه جهانی بیماری آلزایمر، همایش دوچرخه سواران حرفه ای از میدان آزادی تهران تا محل انجمن آلزایمر ایران و حمل پوسترهای ماه جهانی جهت ترویج شعارهای این ماه و اصلاح سبك زندگی، آموزش كودكان در مدارس ابتدایی به مناسبت روز ملی كودك با هدف ترویج فرهنگ دوستدار سالمند، نصب بیلبورد اطلاع رسانی و پوستر در مراكز عمومی شهر تهران و ایستگاه های مترو و پخش كلیپ های آموزشی در قطارهای مترو با همكاری دفتر سلامت شهرداری تهران بعضی از این برنامه هاست.

هر ۳ ثانیه در جهان و هر ۱۱ دقیقه در ایران؛ یك مبتلا شدن به دمانس
وی با اشاره به شعار امسال "هر ۳ ثانیه یك مبتلا شدن به دمانس در جهان "، عنوان كرد: اغلب برنامه ها با هدف اطلاع رسانی در مورد این بیماری و شیوع آن و همینطور جلب توجه مسئولان به مشكلات افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر همچون نبود حمایت و مراقبت مناسب و كمبود سرمایه گذاری در تحقیقات مربوط به این بیماری، برگزار می گردد.
صالحی با اشاره به فعالیت های گسترده انجمن آلزایمر ایران، با اشاره به اینكه انجمن از زمان تاسیس تا كنون بیش از ۷هزار بیمار را تحت پوشش قرار داده، اضافه كرد: هم اكنون حدود ۹ هزار پرونده فعال در انجمن پیگیری می گردد.

فعالیت های پیشگیرانه انجمن با عنوان "طرح حساس"
وی با اشاره به فعالیت های پیشگیرانه انجمن با عنوان "طرح حساس" با هدف حفظ سلامت افراد سالمند، خاطرنشان كرد: جهت پیشگیری از بروز بیماری های دوره سالمندی بخصوص بیماری آلزایمر در سالمندان مبادرت به اجرای طرحی آموزشی - تفریحی تحت عنوان طرح حساس كرده ایم. تمامی افراد بالای ۵۰ سال می توانند در این طرح نام نویسی كرده و از برنامه های این طرح استفاده كنند.

اهمیت حفظ حرمت و شخصیت سالمندان مبتلا به بیماری آلزامیر

وی با تاكید بر اهمیت حفظ حرمت و شخصیت سالمندان مبتلا به بیماری آلزامیر در خانواده و جامعه، خاطرنشان كرد: حفظ حرمت و عزت نفس بیماران مبتلا به آلزایمر برای ما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در همین راستا "طرح حساس" برای پیشگیری و برقراری ارتباط عاطفی موثر خانواده ها با بیماران در قالب برنامه هایی مانند تشكیل پرونده سلامت، انجام معاینات پزشكی، انجام تست حافظه و افسردگی توسط كارشناسان، برنامهریزی جهت شركت در دورههای آموزشی و پایش سلامت جسمی و روحی افراد اجرا می گردد.
صالحی با اشاره به بعضی از اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی انجمن، خاطرنشان كرد: آموزش های انجمن به صورت تخصصی و با كمك وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی اجرا می گردد و در همین راستا پوسترهایی تهیه و در شعب استانی انجمن توزیع شده است.
رییس انجمن آلزایمر ایران با اشاره به تاسیس ۵ شعبه انجمن در استان های كشور، اظهار نمود: همینطور دفاتر انجمن در ۱۱ استان كشور با همكاری صندوق بازنشستگی كشور در حال تاسیس است.

نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی های در رابطه با بیماری های دوران سالمندی


او همینطور با تاكید بر اهمیت و نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی های در رابطه با بیماری های دوران سالمندی همچون آلزایمر، خاطرنشان كرد: انجمن با رسانه ها ارتباط نزدیكی دارد تا بتوان از این طریق به افزایش آگاهی ها و دانش عمومی جامعه در زمینه بیماری های مختلف دوران سالمندی كمك كرد.

برنامه جهانی انجمن در زمینه آموزش كودكان


وی با اشاره به برخی دیگر از برنامه های آموزشی انجمن در جهت افزایش آگاهی های عمومی، اظهار نمود: در همین رابطه در سال ۱۳۹۲ برنامه ای با همكاری آموزش و پرورش برای آموزش كودكان با هدف ترویج فرهنگ دوستدار سالمند شروع شد كه حدود ۴هزار و ۵۰۰ كودك در این برنامه شركت كرده و نتیجه برگزاری آن در قالب مقاله ای منتشر و در كنفرانس انجمن جهانی مقام اول را به دست آورد. همینطور در خلال پنج سال گذشته، مرتبا در كنفرانس های جهانی درباره تاثیر آن سخنرانی شده و بر اجرایی شدن این طرح با هدف پیشگیری، كاهش ابتلا، از بین بردن شرم از ابراز بیماری، شناخت زودهنگام، مداخله سریع، افزایش كیفیت زندگی افراد مبتلا، بهبود مشكلات بهداشت روان ناشی از این بیماری در خانواده و افزایش ارتباط عاطفی بین نسل ها تاكید گردیده است. این برنامه درحال حاضر در سه كشور اجرا می گردد. از دیگر نتایج این برنامه تولید اتاق فكر برای كودكان در انجمن جهانی آلزایمر بود.
صالحی با تاكید بر اینكه آلزایمر بیماری دوران سالمندی است، اظهار داشت: موارد مبتلا شدن به آلزایمر در سنین قبل از سالمندی بسیار نادر و محدود است. گاهی اوقات افرادی در سنین جوانی و میانسالی اشتباها برخی حواس پرتی ها را به بیماری آلزایمر نسبت می دهند كه صحیح نیست. امكان دارد جوانان به علت مشكلات و مشغله های زندگی كمتر روی مسائل تمركز داشته باشند كه این مساله ای طبیعی بوده و ارتباطی با آلزایمر ندارد. البته شدت این مسال در سنین كمتر از ۶۰ سال می تواند به دلیل كم كاری یا پركاری تیروئید و آمفتامین های مغزی باشد.
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در خاتمه با انتقاد از نسبت دادن عبارت زوال عقل برای بیماران مبتلا به آلزایمر، اظهار داشت: بیمار مبتلا به آلزایمر عقل خویش را از دست نداده بلكه دچار نوعی بیماری شده است. باید توجه داشت كه بیماری آلزایمر به دنبال اختلال در عملكرد حافظه بوجود آمده و با در نظر گرفتن برخی راهكارها می توان از بروز زودهنگام آن پیشگیری كرده و یا به بهبود كیفیت زندگی افراد مبتلا كمك كرد.1397/06/24
12:47:12
5.0 / 5
4102
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری