چرا تشخیص صحیح كوررنگی مهم است؟

چرا تشخیص صحیح كوررنگی مهم است؟ به گزارش آقای هویج از هر ۱۲ مرد و ۲۰۰ زن در جهان یك نفر به كوررنگی گرفتار است و حدودا ۳۰۰ میلیون مبتلا به عارضه كوررنگی وجود دارد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، عوامل گوناگونی در بروز كوررنگی نقش دارند. در اكثریت افراد این عارضه ژنتیكی است و كوررنگی قرمز/سبز و آبی معمولا از والدین به كودك به ارث می رسد.
ژن عامل این بیماری با كروموزوم X حمل می شود و بنابراین مردان بیشتر از زنان گرفتار این عارضه می شوند. باآنكه بعضی از افراد در نتیجه مبتلا شدن به بیماری هایی از قبیل دیابت، ام اس، بالا رفتن سن یا مصرف برخی انواع دارو هم به آن گرفتار می شوند.
بیشتر افرادی كه درگیر این مشكل هستند می توانند همچون دیگران محیط اطراف خویش را ببینند اما در تشخیص كامل نور آبی، سبز و قرمز مشكل دارند.
تاثیر عارضه كوررنگی بر افراد می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد. به صورت مثال حدود ۴۰ درصد از دانش آموزان مبتلا به كوررنگی كه مقطع راهنمایی را به اتمام می رسانند از مبتلا شدن به این عارضه آگاهی ندارند درحالیكه ۶۰ درصد مبتلایان در انجام كارهای روزمره خود با مشكلات بسیاری مواجه می شوند.

چرا تشخیص صحیح كوررنگی اهمیت دارد؟
كوررنگی بر عملكرد كودك در مدرسه، در رشته ورزشی انتخابی و اعتماد به نفس او تاثیر می گذارد. در بزرگسالان هم مبتلا شدن به این عارضه می تواند بر شغل انتخابی او تاثیر گذاشته و حتی برخی مواقع زندگی كردن با این عارضه ناامیدكننده است.
تعدادی از پژوهشگران انگلیسی مطالعه ای روی ۴۱۹ نفر انجام داده و دریافتند كه كوررنگی می تواند تاثیر بسزایی بر كیفیت زندگی به لحاظ جسمی، روانی و حتی كار فرد داشته باشد. تشخیص كوررنگی بخصوص در كودكانی كه به صورت مادرزادی گرفتار آن هستند و امكان دارد از مشكل خود آگاهی نداشته باشند خیلی سخت است.
تشخیص این بیماری به افراد كمك می نماید تا متوجه شوند در چه مواقعی برای آنكه گرفتار اشتباه نشوند به یاری دیگران نیاز دارند.
تست های بسیاری برای ارزیابی میزان كوررنگی وجود دارد كه رایج ترین آن آزمون ایشیهاراست. این تست تنها برای تشخیص كوررنگی قرمز/سبز كاربرد دارد و برای تشخیص كوررنگی آبی نیست.

درمان كوررنگی با زمینه ارثی امكان پذیر است؟
عارضه كوررنگی ارثی قابل درمان نیست. هرچند اقداماتی برای تعدیل ساختن آن وجود دارد. بعضی از مبتلایان به این عارضه به شیوه خود و از راه روشنایی یا موقعیت رنگ را تشخیص می دهند. به صورت مثال محل قرار داشتن رنگ قرمز، زرد و سبز در چراغ راهنمایی و رانندگی را به ذهن می سپارند. همینطور عینك های مخصوص یا لنزهای رنگی كه رنگ ها را به شكل طبیعی درمی آورند قابل دسترس هستند.
به گزارش سایت تخصصی colourblind awareness، همینطور كوررنگی اكتسابی مستلزم آن است كه عامل نهفته در بروز آن تشخیص داده شود.
در خیلی از موارد تشخیص طبیعی رنگ با برطرف شدن بیماری نهفته امكان پذیر است.1398/06/14
12:59:21
5.0 / 5
4331
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری